Jednym z najistotniejszych czynników, które decydują o tym, jaki kształt przybiorą konkretne projekty schodów drewnianych stanowi przestrzeń dostępna w domu. Oczywiście wszelkie cechy estetyczne i funkcjonalne zawsze dostosowywane są przez nas precyzyjnie do gustu klienta. Jednak wciąż podstawowym wyznacznikiem, jeśli chodzi rodzaj schodów, jest właśnie obszar przewidziany pod ich montaż.
Jednym z najistotniejszych czynników, które decydują o tym, jaki kształt przybiorą konkretne projekty schodów drewnianych stanowi przestrzeń dostępna w domu. Oczywiście wszelkie cechy estetyczne i funkcjonalne zawsze dostosowywane są przez nas precyzyjnie do gustu klienta. Jednak wciąż podstawowym wyznacznikiem, jeśli chodzi rodzaj schodów, jest właśnie obszar przewidziany pod ich montaż.
Poniżej omawiamy dla Państwa najpopularniejsze pod względem kształtu realizacje schodów, skupiając się przy tym na ich kluczowych zaletach i wadach oraz wskazaniu optymalnych dla nich zastosowań.
Jednobiegowe schody wewnętrzne drewniane
Jak sama nazwa wskazuje, posiadają pojedynczy bieg, czyli wszystkie stopnie ułożone wzdłuż linii prostej. Z uwagi na nieskomplikowaną konstrukcję są jednymi z najtańszych wariantów drewnianych schodów wewnętrznych. Projektowane dla nich poręcze i balustrady nie wymagają gięcia, a wszystkie stopnie mają taką samą szerokość, w związku z czym bardzo łatwo wykańcza się je niemal dowolnymi materiałami. Wbrew pozorom schody tego rodzaju absorbują stosunkowo dużo przestrzeni, co sprawia, że lepiej nie wybierać ich do pomieszczeń relatywnie małych, nawet jeśli teoretycznie by się w nich zmieściły (pomieszczenie mogłoby na tym ucierpieć pod względem swojej przestronności). Dodatkowo zalecamy łączyć za ich pośrednictwem kondygnacje umieszczone w miarę blisko siebie, takie jak np. parter i antresola. Schody jednobiegowe nie posiadają spoczników, co sprawia, że pokonywanie ich może być dość uciążliwe dla osób starszych czy chorych. Projekty schodów wewnętrznych tego typu powinny – ze względów ergonomicznych – uwzględniać nieparzystą liczbę stopni, co pozwala uniknąć efektu charakterystycznego nieprzyjemnego stąpnięcia, które zwykle następuje w przypadku schodów o nieparzystej liczbie stopni.
Nowoczesne schody drewniane z pojedynczym zabiegiem
Konstrukcyjnie schody te są podobne do schodów jednobiegowych. Różnica polega na rozdzieleniu ich na dwie części: mniejszą dolną – posiadającą kilka zabiegowych stopni – oraz większą górną, której stopnie tworzą klasyczny bieg prosty. Powierzchnia zajmowana przez oba wspomniane rodzaje schodów jest bardzo zbliżona, ale na korzyść wariantu z pojedynczym zabiegiem przemawia zwykle prostopadłe ułożenie wejściowego podestu względem pozostałej części konstrukcji. Dzięki temu, tego rodzaju eleganckie schody wewnętrzne często lepiej się prezentują od swoich prostych odpowiedników oraz pozwalają bardziej ekonomicznie zagospodarować dostępną przestrzeń. Ich minusem jest z kolei skomplikowane wykończenie i różna szerokość stopni zabiegowych, co obniża nieco komfort użytkowania.
Dwubiegowe schody drewniane wewnętrzne ze spocznikiem
Takie schody tworzy się z dwóch biegów o zwykle bardzo zbliżonej długości, które są usytuowane względem siebie równolegle. Oba biegi łączy się prostopadłym spocznikiem. Na jego szerokość składa się suma szerokości biegu górnego oraz dolnego. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się zarówno jako schody drewniane nowoczesne, jak i wykonane w stylu bardziej klasycznym. Można zastosować je w ramach przestrzeni otwartej lub zabudować dodatkowymi ściankami. Absorbują więcej miejsca w porównaniu do poprzednio omawianych wariantów, jednak są przy tym sporo wygodniejsze w użytkowaniu, umożliwiając krótki odpoczynek na spoczniku. W związku z tym ich montaż zalecamy szczególnie wewnątrz domów zamieszkiwanych przez małe dzieci i osoby w podeszłym wieku. Dodatkowym ułatwieniem są w ich przypadku także stopnie o jednolitej szerokości.
Klasyczne i nowoczesne schody wewnętrzne trójbiegowe
To odpowiednik schodów wcześniej omawianych, jednak podzielony na trzy części zamiast dwóch. Ze względu na ilość wymaganej przestrzeni, schody tego rodzaju rekomendowane są dla dużych pomieszczeń. Umożliwiają wygodne i bezpieczne łącznie mocno oddalonych od siebie poziomów domu. Dodatkowo często wykorzystuje się je w obiektach posiadających półpiętra. Jednym z najbardziej efektownych dla nich zastosowań jest montaż w salonach o wysokości co najmniej dwóch kondygnacji. W otwartych, przestronnych przestrzeniach odznaczają się niesamowicie atrakcyjną prezencją. Minusem trójbiegowych drewnianych schodów wewnętrznych jest trudność wykończenia, co bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty montażu niż w przypadku klasycznych rodzajów schodów.
Schody kręcone drewniane
Schody kręcone najczęściej przybierają formę spirali, czyli konstrukcji wpisanej w koło. Ich stopnie wykonuje się w kształcie klinów, a następnie umieszcza w otaczającej je ścianie nośnej albo słupie, umocowanym w samym centrum koła. Do ich największych zalet zaliczyć należy fakt, że nie zajmują dużo miejsca. Świetnie sprawdzają się w małych domach lub jako schody dodatkowe w większych obiektach, w których na wyższe kondygnacje można dostać się z różnych pomieszczeń. Do ich zalet zaliczyć należy także relatywnie niską cenę wykonania. Schody drewniane kręcone są zwykle strome i nie posiadają spoczników, więc nie powinny z nich zbyt często korzystać osoby starsze oraz dzieci.
Zabiegowe schody drewniane wewnętrzne
To specyficzna odmiana schodów dwubiegowych, która w miejsce spocznika wykorzystuje kilka stopni klinowych, tj. rozszerzających się od zewnętrznej strony. Tego rodzaju schody mogą sprawiać trudności dla osoby z nich korzystającej na wspomnianym odcinku zabiegowym. Zawężająca się powierzchnia stopni w kształcie klinów utrudnia wygodne stawianie stóp podczas wchodzenia lub schodzenia. Z drugiej strony taka konstrukcja umożliwia stworzenie bardzo efektownych, nowoczesnych schodów drewnianych, które zakręcają bez konieczności montowania spoczników, redukując tym samym ilość potrzebnej do ich instalacji przestrzeni. Ogólna zasada w przypadku schodów zabiegowych jest taka, że im więcej posiadają stopni klinowych, tym mniej są one komfortowe w użytkowaniu oraz trudniejsze w wykończeniu.
Galeria schodów wykonanych z różnych gatunków drewna
Głównym dylematem związanym z doborem właściwego projektu schodów jest to, aby finalnie uzyskać konstrukcję piękną, funkcjonalną oraz cechującą się wieloletnią wytrzymałością. Pierwszym krokiem będzie oczywiście podjęcie decyzji odnośnie do preferowanego – i możliwego do uzyskania w określonej przestrzeni – kształtu drewnianych schodów wewnętrznych. W kolejny etapie natomiast trzeba zastanowić się nad gatunkami drewna, które wykorzystamy do poszczególnych części konstrukcji. Jej najbardziej newralgicznym elementem są stopnie. To właśnie one są w największej mierze narażone na przeciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Z uwagi na ten fakt, do ich produkcji warto zastosować drewno twardych drzew liściastych, które w późniejszym etapie zostanie dodatkowo wzmocnione przed wycieraniem się czy innymi efektami wynikającymi z codziennej eksploatacji.
Jeśli chodzi o polskie gatunki drzew, firma Domański do produkcji wewnętrznych schodów drewnianych poleca przede wszystkim jesion, buk oraz dąb. Alternatywnie można także rozważyć, któreś z egzotycznych gatunków drewna, w tym np. mahoń, jatobę, wenge czy heban. Do ich zalet z pewnością zaliczyć należy nietypowe usłojenie i bardzo atrakcyjną kolorystykę. Do minusów z kolei cenę, która zwykle jest istotnie wyższa, niż w przypadku rodzimych gatunków drewna. Do wyrobu stopni nie polecamy natomiast drzew takich jak sosna, świerk, brzoza, klon czy wiśnia. Pozyskiwane z nich drewno cechuje się miękkością i silną podatnością na uszkodzenia.
Innym aspektem związanym z dobrem drewna na potrzeby wytwarzania schodów jest jego wilgotność. Aby uzyskać optymalne parametry wytrzymałościowe, schody drewniane wewnętrzne powinny zostać wykonane z drewna, którego wilgotność nie przekracza 8%. Ponadto warto zrezygnować z drewna litego oraz zamiast niego wykorzystać deski klejone warstwowo. Odznaczają się one większą trwałością i mniejszą podatnością na wypaczanie.
Ostatnim, lecz niemniej istotnym czynnikiem determinującym wybór konkretnego gatunku drewna na schody są oczywiście zapewniane walory estetyczne. Wspomnieliśmy wcześniej o drzewach egzotycznych, które charakteryzują się atrakcyjną kolorystyką. W praktyce należy mieć jednak na uwadze, że cecha ta ma duże znacznie wyłącznie wtedy, kiedy planujemy pokryć docelowe eleganckie schody wewnętrzne lakierem bezbarwnym. W innych przypadkach na ich finalny odcień możemy wpływać właśnie poprzez wykorzystanie lakierów barwiących na określony kolor.
Zabezpieczenia nowoczesnych drewnianych schodów
Lakier, który w końcowej fazie montażu aplikuje się na powierzchnię poszczególnych elementów schodów, ma znacznie nie tylko w kontekście możliwości uzyskania preferowanych barw. Jego najistotniejszą funkcją jest wydajna i długotrwała ochrona uzyskanej konstrukcji. Z uwagi na ten fakt, produkowane przez firmę Domański schody nowoczesne drewniane pokrywane są specjalistycznym, przemysłowym lakierem poliuretanowym. Rozwiązanie to z jednej strony istotnie zwiększa odporność drewna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy ścieranie się, a z drugiej przekłada się na jego piękny połysk i wieloletnią stabilność estetyczną. Nasze lakiery, przy zachowaniu wspomnianych cech, są ekologiczne, a przy tym w pełni bezpieczne dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Jednocześnie powłoka powstająca po ich wyschnięciu nie jest śliska, więc ich zastosowanie nie zwiększa ryzyka upadku ze schodów.
Domański – projekty schodów wewnętrznych od A do Z
Decydując się na schody produkowane według indywidualnego projektu trzeba rozważyć bardzo wiele rozmaitych czynników. Finalnie schody drewniane wewnętrzne muszą być przecież nie tylko piękne i dobrze dopasowane do danej przestrzeni, ale także funkcjonalne, wytrzymałe oraz bezpieczne. Korzystając z naszego bogatego doświadczenia i długiego stażu w branży, o wszystkie te cechy jesteśmy w stanie zadbać w pełni kompleksowo.
W naszym dziale realizacji dostępna jest galeria zdjęć schodów wykonanych przez firmę Domański w różnych stylach, kształtach oraz przy zastosowaniu bardzo niejednolitych gatunków drewna. Gorąco zachęcamy do osobistego przekonania się o różnorodności naszej oferty oraz o naszych niemal nieograniczonych możliwościach produkcyjnych, które najlepiej ilustrują właśnie wspomniane zdjęcia schodów drewnianych.
Schody od firmy Domański – jak przebiega procedura współpracy?
Do cech szczególnie charakterystycznych dla naszej firmy zaliczyć należy pełną kompleksowość działania oraz całkowite dostosowywanie specyfiki opracowywanych projektów do indywidualnych potrzeb i oczekiwań naszych klientów. Jeśli zatem realizacje wykonanych przez nas schodów przypadły Państwu do gustu, w związku z czym zainteresowała Państwa możliwość skorzystania z naszych usług, poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące przebiegu takiej współpracy.
Zamawianie schodów w naszej firmie
Aby zamówić od nas schody, w pierwszej kolejności należy przekazać nam kilka podstawowych informacji dotyczących zlecenia, takich jak dane kontaktowe oraz opis oczekiwań i przeznaczonych dla nas wytycznych. Po zakończeniu pierwszego kroku kontaktu przygotujemy dla Państwa wstępną ofertę uwzględniającą m.in. szacowaną na tym etapie wycenę wykonania schodów.
Jeśli chodzi o dostępne opcje personalizacji produkowanych przez nas schodów, są one niemal zupełnie nieograniczone. Możemy skorzystać z projektu posiadanego przez Państwo lub zlecić naszemu architektowi opracowanie go od zera. W drugim z tych przypadków otrzymają Państwo również jego szczegółową wizualizację, na podstawie której o wiele łatwiej będzie ocenić planowany do uzyskania rezultat. Podczas opisywanego etapu mogą Państwo zgłaszać nam dowolne uwagi i sugestie. Po ich przekazaniu zmodyfikujemy projekt wedle życzenia tak, aby finalnie powstałe schody były nawet w najmniejszych detalach zgodne z Państwa preferencjami. W momencie, gdy osiągniemy już pełne porozumienie w zakresie planowanej do wdrożenia koncepcji, podpisujemy z Państwem umowę i przechodzimy do właściwego etapu realizacji zamówienia.
Jednocześnie warto podkreślić, że końcowy projekt powstaje przy uwzględnieniu skrupulatnych pomiarów obszaru montażu. Jeszcze przed podpisaniem z Państwem umowy wysyłamy pod wskazany adres naszego technika, który precyzyjnie mierzy przestrzeń przeznaczoną pod umieszczenie schodów.
Produkcja i montaż schodów od firmy Domański
Zamówione przez Państwo schody jesteśmy w stanie wykonać zwykle w ciągu kilku tygodni od podpisania umowy. Całość tego procesu odbywa się w należącym do nas zakładzie produkcyjnym. Całkowity czas na przeprowadzenie opisywanego etapu różni się od specyfiki, a przede wszystkim poziomu skomplikowania projektu. Jednak należy mieć świadomość, że nawet przy relatywnie prostych przedsięwzięciach, każde realizowane przez nas zadanie wiąże się z koniecznością przejścia indywidualnej procedury produkcyjnej, co jest niestety dość czasochłonne. Na szczęście poniesione koszty czasowe idą w parze z doskonałą jakością, o czym mogą się Państwo przekonać, przeglądając uwzględnioną wcześniej galerię schodów wykonanych przez naszą firmę.
Po uzyskaniu wszystkich elementów niezbędnych do złożenia schodów w lokalizacji wskazanej przez klienta przechodzimy do kolejnego kroku, czyli właśnie do montażu. Podobnie jak w poprzednim przypadku czas niezbędny do przeprowadzenia instalacji schodów uzależniony jest od złożoności projektu, jednak najczęściej nasz zespół zamyka się z całym procesem w około pięciu dniach.
Plan pracy ekipy montażowej
W skład opisywanego etapu współpracy wchodzi montaż schodów spełniający wszystkie uzgodnione wcześnie założenia projektowe. Obejmuje on nie tylko składanie i łączenie ze sobą poszczególnych elementów, ale również wszelkie niezbędne prace wykończeniowe w tym m.in. lakierowanie całej powierzchni użytkowej schodów. Po opuszczeniu przez nasz zespół obszaru roboczego są one gotowe do natychmiastowego użytku.
Dodatkowo warto podkreślić, że lata doświadczenia w branży produkcji schodów na zamówienie nauczyły nas przeprowadzać instalacje w sposób bardzo ostrożny i bezpieczny dla wszystkich obiektów obecnych w określonej przestrzeni roboczej. W przypadku realizacji wykonywanych dla budynków nowo powstających jesteśmy zwykle jednymi z ostatnich monterów zatrudnianych przez ich właścicieli, co wymusza na nas szczególną troskę o czystość i ostrożność w trakcie wykonywanych prac.
Jednocześnie, jeśli po zakończeniu przez nas współpracy z klientem, planuje on dalsze działania remontowe lub wykończeniowe w domu, jesteśmy w stanie profesjonalnie i efektywnie zabezpieczyć schody przed ryzykiem uszkodzenia na skutek przewidzianych w niedalekiej przyszłości kolejnych czynności budowlanych.
Dlaczego projekt i wykonanie schodów warto powierzać tylko profesjonalistom?
Istnieje całe mnóstwo powodów, dla których zamówienia na schody powinno składać się wyłącznie u firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Większość z nich, takich jak wysoka jakość finalnego produktu, duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki otoczenia czy jego wieloletnia stabilność estetyczna to dość oczywiste slogany, których nie trzeba dokładnie omawiać. W zamian warto skupić się na różnicy pomiędzy profesjonalnym producentem schodów a amatorami, której konsumenci nie są zwykle świadomi lub o której zwyczajnie zapominają. Jest nią mianowicie wiedza – lub jej brak w przypadku firm o niskich kompetencjach – w zakresie najważniejszych cech, które powinny posiadać dobrze wykonane schody oraz kluczowych zasad optymalnego planowania przestrzeni.
Schody, które z pozoru wydają się w pełni funkcjonalne na przedstawionym projekcie lub wizualizacji, w rzeczywistości mogą okazać się bardzo niewygodne w użytkowaniu. Dzieje się tak wówczas, gdy firma odpowiedzialna za projekt nie jest zorientowana w kwestii tego, ile faktycznie przestrzeni użytkowej potrzebują schody oraz jak powinny być zbudowane, aby zachować możliwość komfortowego korzystania.
Nasz zespół tworzą specjaliści dysponujący nie tylko wspomnianym wcześniej wieloletnim branżowym doświadczeniem, ale także posiadający rzetelną i bardzo obszerną wiedzę na temat projektowania, produkcji, montażu, konserwacji oraz – co najważniejsze – docelowego użytkowania schodów. Bazując na wszystkich wymienionych czynnikach, wychodzimy z założenia, że najistotniejszymi cechami wyrobów tego rodzaju są ich bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz wygoda użytkowania. Wszystkie z nich w największym stopniu wynikają właśnie ze specyfiki opracowanego projektu. Pokrótce przedstawimy zasady, którymi kierujemy się, przygotowując dla Państwa indywidualnie wykonywane schody.
Schody o optymalnych parametrach rozmiarowych
Po pierwsze bardzo ważne jest przestrzeganie wytycznych w zakresie minimalnej szerokości użytkowej schodów, która zdaniem większości specjalistów rozpoczyna się od 80 cm. To bezwzględne minimum, rekomendowane przez nas wyłącznie w przypadku, gdy ze względu na ograniczoną przestrzeń nie istnieje możliwość zastosowania szerszych stopni. Przy standardowych warunkach przestrzennych zakres szerokości schodów, który polecamy naszym klientom, oscyluje w przedziale 100-120 cm, co umożliwia już sporą swobodę poruszania się po nich oraz istotnie ułatwia wnoszenie na wyższe kondygnacje budynków dużych i ciężkich obiektów czy też pozwala na bezproblemowe mijanie się na schodach dwóch osób.
Drugą niezwykle istotną kwestią jest wysokość stopni. Wymogiem bezwzględnym w tym zakresie – z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa – jest to, aby były one względem siebie równe. Jeśli chodzi natomiast o konkretne liczby, wysokość pojedynczego stopnia powinna mieścić się w granicach od 15 do 19 cm, co w połączeniu z optymalnym kątem nachylenia całej konstrukcji (30-40 stopni) pozwoli na zminimalizowanie wysiłku związanego z ich użytkowaniem. Przy takich parametrach i przyjęciu najczęściej występującej wysokości kondygnacji w Polsce, wynoszącej około 290 cm, należy spodziewać się, że schody będą finalnie liczyć od 16 do 20 stopni.
Dysponując wyszczególnionymi wyżej parametrami, można dość bezpiecznie założyć, że powierzchnia całych schodów, przy zastosowaniu wariantu np. wachlarzowego czy też dwu- lub trzybiegowego, powinna zamknąć się w 5 metrach kwadratowych (z uwzględnieniem oczywiście wielkości całej konstrukcji wraz z balustradami i poręczami). W przypadku z kolei wyrobów minimalistycznych, takich jak schody jednobiegowe, proste lub kręcone wymagana wolna przestrzeń zmniejszy się do około 3,5 metra kwadratowego.
Projektowanie schodów a oświetlenie
Kolejną niezwykle istotną kwestią, na którą często zwracamy uwagę naszym klientom, jest planowanie lokalizacji oraz specyfiki samych schodów z jednoczesnym uwzględnieniem tego, gdzie ma znaleźć się docelowo umieszczane w ich sąsiedztwie oświetlenie. Zakładanie instalacji tego rodzaju już na etapie projektowania czy też opracowywania koncepcji remontu schodów pozwala wygenerować znaczne oszczędności, a ponadto istotnie zwiększa swobodę aranżacyjną w tym zakresie.
Na życzenie klienta w tworzonej przez nas konstrukcji mogą zostać schowane kable lub umieszczone rozmaitego rodzaju lampy LED umożliwiające odrębne oświetlenie każdego ze stopni. Diody, taśmy lub innego rodzaju źródło światła można zamontować również bezpośrednio w balustradach czy poręczach. Koncepcji, które na tym etapie projektowania schodów jesteśmy w stanie wdrożyć, jest naprawdę dużo.
Warunkiem ich wykonania bez narażania klientów na drastyczne koszty jest jednak to, aby pojawiły się one, zanim schody zostaną przez nas ukończone. To kolejny z powodów, dla których w firmie Domański z tak dużym pietyzmem podchodzimy do gruntownej i precyzyjnej analizy Państwa potrzeb.
Jak widać projektowanie czy wykonywanie schodów na zamówienie to jedna z wielu dziedzin życia, w których diabeł faktycznie tkwi w szczegółach. Z pozoru drobne niedociągnięcia projektowe są w stanie bardzo łatwo przełożyć się na poważne i niezwykle męczące na co dzień problemy użytkowe, których zlikwidowanie może być niezwykle czasochłonne oraz kosztowne.
Planując zatem inwestycję w schody do swojego domu, warto upewnić się, czy wybrany partner przewidziany do kooperacji w tej materii dysponuje wiedzą, doświadczeniem i zapleczem technicznym, pozwalającym mu na zrealizowanie przedsięwzięcia w sposób w pełni profesjonalny. Jeśli po zapoznaniu się z opracowanymi przez nas materiałami oraz galerią schodów już przez nas wykonanych uważają nas Państwo za godnych zaufania, serdecznie zapraszamy do nawiązania współpracy.