Wybór schodów do wnętrza domu nie należy do najłatwiejszych decyzji. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, na dodatek katalogi sprzedażowe zawierają wiele różnorodnych modeli schodów. Przy wyborze najczęściej pojawia się pytanie – schody drewniane zabiegowe czy kręcone?
Znaczącą popularnością cieszą się te pierwsze. Wynika to z ich niewątpliwych zalet. Warto jednak pamiętać, że zabiegowe modele wymagają zazwyczaj więcej miejsca w domu. Ich konstrukcja nie zawiera dużej liczby elementów kręconych. Załamanie/zgięcie zabiegowych schodów drewnianych pojawia się niemal wyłącznie na ich podstawie, rzadziej u szczytu. Pozostałe części układane są natomiast w linii prostej, co pozwala na zastosowanie dodatkowych elementów ozdobnych i służących bezpieczeństwu.
Zalety schodów zabiegowych wykonanych z drewna
Ponieważ zabiegowe schody drewniane nie załamują się w zbyt wielu miejscach, można doposażyć je w balustrady. Poprawiają one bezpieczeństwo przy wchodzeniu oraz schodzeniu ze schodów (co docenią zwłaszcza osoby starsze i z ograniczoną sprawnością ruchową). Stopnie są ponadto na tyle szerokie, aby można było swobodnie stawiać na nich stopy. Oznacza to, że korzystanie z tego typu schodów jest po prostu znacznie wygodniejsze.
Balustrady mogą stanowić dodatkowy element ozdobny. Dopasowanie ich do wewnętrznych schodów drewnianych zabiegowych nie stanowi żadnego problemu, a właściwy wybór poprawi estetykę pomieszczenia. Należy podkreślić, że drewno samo w sobie jest eleganckim materiałem, który sprawdza się w niemal każdym stylu architektonicznym. Wytrzymałe i piękne drewniane schody zabiegowe od wielu lat pozostają na samym szczycie popularności.
Montaż tego rodzaju schodów nie przysparza żadnych problemów. W praktyce postawienie konstrukcji odbywa się bardzo szybko i nie wymaga wcześniejszego planowania na etapie projektowym.
Zainwestowanie w zabiegowe schody drewniane jest więc rozsądnym wydatkiem. Są one gwarancją funkcjonalności, komfortu i doskonałego wyglądu.