Wewnętrzne schody powinny spełniać zarówno wymogi estetyczne, jak i konstrukcyjne. Z tego względu wybór materiału odgrywa tutaj pierwszorzędną rolę. Zachęcamy do przyjrzenia się zaletom i wadom drewnianych schodów na tle pozostałych popularnych surowców wykorzystywanych do budowy biegów.
Atrakcyjność wyglądu
Schody w domu pełnią funkcję reprezentacyjną – są nieodłącznym elementem wielokondygnacyjnych mieszkań. Z tego powodu wiele osób decyduje się na uniwersalne, proste i sprawdzone drewno. W przeciwieństwie do chłodnej stali jest ono bardzo przyjemne w dotyku. Przybiera także zróżnicowane kształty, a efekty widać od razu po zamontowaniu, czego nie można powiedzieć o żelbetowych stopniach. Drewniane schody to bezapelacyjnie najlepszy wybór pod względem estetyki.
Warto również zauważyć, że drewno sprawdza się równie dobrze z tradycyjnym wystrojem wnętrz, jak i w nowoczesnych aranżacjach.
Prostota montażu
Stal oraz żelbet są ciężkimi materiałami, dlatego należy je uwzględnić już na etapie projektowym budynku. Inaczej wygląda to w przypadku drewnianych schodów, które montuje się podczas prac wykończeniowych. Dzięki temu można wybrać dla nich miejsce znacznie później.
Drewniane schody charakteryzują się lekkością. Nie sprawiają problemu w montażu. Można je nawet samodzielnie zmontować na miejscu – wystarczy skorzystać z elementów modułowych. Każdy inny materiał wymaga współpracy z fachowcami.
Korzystna cena
Ostateczny koszt schodów w domu z drewna zależy od stopnia ich skomplikowania, dodatkowego wyposażenia i wzornictwa. Oznacza to, że im prostsze są biegi, tym mniej będą kosztować. Tym samym może się zdarzyć, że drewniane schody okażą się tańsze niż te wykonane z innych materiałów, zachowując przy tym wysokie walory estetyczne.
Nie oznacza to jednak, że stal czy żelbet jest bezużytecznym materiałem do tworzenia schodów. Jednak tylko drewniane schody w domu są idealnym połączeniem elegancji oraz funkcjonalności, która sprawdza się w każdym mieszkaniu.