Aby wybrać właściwe schody do domu, wcale nie trzeba zapoznawać się z całą ofertą dostępną na rynku. Oczywiście, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, bardzo często uzależnione od powierzchni oraz specyfiki obszaru montażu.
W ofercie producentów schodów na szczęście nie brakuje jednak również produktów uniwersalnych, sprawdzających się doskonale w niemal każdym wnętrzu. Jednym z nich są właśnie drewniane schody policzkowe. Dlaczego? O tym poniżej.
Niezawodna konstrukcja
Jedną z najistotniejszych cech, na którą należy zwrócić uwagę w przypadku schodów policzkowych, jest ich niezwykle solidna budowa. Na jej najważniejsze elementy składają się tzw. policzki, czyli dwie drewniane belki obejmujące z obu stron wszystkie stopnie (osadzone w specjalnie wyfrezowanych gniazdach). Taka konstrukcja schodów umożliwia oparcie ich wyłącznie na zakończeniach biegu. Dodatkowo zapewnia im również sztywność oraz przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo po stronie użytkowników.
Wyrób ściśle dostosowany do potrzeb oraz zmysłu estetycznego klienta
Decydując się na schody policzkowe w swoim domu, można wybierać spośród bardzo niejednolitych kształtów belek, dzięki czemu z łatwością dopasujemy estetykę produktu do przyjętej koncepcji architektonicznej. Jedynym ograniczeniem jest tutaj minimalna grubość belki, która musi zostać dostosowana do wysokości schodów. Im dłuższe biegi, tym większy powinno się zastosować przekrój policzków (dla bezpieczeństwa konstrukcji).
Drewniane schody policzkowe świetnie się prezentują zarówno w aranżacjach minimalistycznych oraz futurystycznych, jak i w bardziej klasycznych, np. w starych, barokowych kamienicach. Dodatkowo odznaczają się również szerokim wyborem form – od jedno- i dwubiegowych, aż po wachlarzowe lub zabiegowe.
Niewielki rozmiar
Kolejnym atutem przemawiającym za wyborem schodów policzkowych jest to, że mogą zostać zainstalowane w pomieszczeniach o małej lub nietypowo zaaranżowanej powierzchni. Sam montaż jest relatywnie szybki i łatwy do przeprowadzenia. Ponadto przestrzeń znajdująca się pod schodami pozostaje wolna, zatem można wykorzystać ją np. w formie magazynku lub schowka.