W zdecydowanej większości przypadków schody kręte montuje się ze względu na niewielką powierzchnię danego pomieszczenia. W małych jednorodzinnych domkach każdy sposób na zaoszczędzenie przestrzeni jest na wagę złota.
W praktyce jednak to niejedyne rozwiązanie pozwalające połączyć kompaktowość z funkcjonalnością. Dlaczego zatem właśnie ten rodzaj schodów cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony klientów?
Drewniane schody kręte – wiele więcej, niż tylko sama oszczędność miejsca
Schody o konstrukcji krętej osadzone są na planie elipsy lub koła, natomiast ich poszczególne, układane coraz wyżej stopnie przypominają swoim kształtem spiralę – stąd alternatywnie nazywa się je także schodami spiralnymi. Fakt, że stopnie zakręcają wynika z ich niejednolitych wymiarów i kształtów. Krawędzie zewnętrzne są istotnie szersze od zakończeń wewnętrznych. Dzięki temu po zamontowaniu układają się w spiralę w sposób zupełnie naturalny.
To specyficzne pod względem swojej budowy rozwiązanie pozwala na ograniczenie do niezbędnego minimum zajmowanej przez siebie przestrzeni. Schody spiralne z łatwością można osadzić w narożnikach pomieszczeń, co dodatkowo zmniejsza ilość absorbowanego miejsca. Ponadto ich wisząca, „lekka”, ażurowa konstrukcja – w przeciwieństwie np. do sporo potężniejszych schodów betonowych – odciąża pomieszczenie optycznie, dodając mu finezji i świeżości.
Czy jednak wymienione wcześniej cechy wyczerpują wszystkie zalety, którymi odznaczają się schody kręte? Zdecydowanie nie.
W pełni uniwersalna i niebanalna estetyka
Odpowiednio dobrane schody kręte niewątpliwie podbijają swoim wyglądem najistotniejsze walory danej aranżacji. Wyrób tego typu świetnie sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, stawiających na minimalizm, ale również w pomieszczeniach o klasycznym stylu. Stosując drewno o ciepłych lub zimnych, jasnych bądź ciemnych odcieniach, a także wzbogacając kompozycję elementami wykonanymi z innego rodzaju materiałów, można osiągnąć niemal dowolny efekt.
Wysoka wytrzymałość
Wspomniane wcześniej wrażenie lekkości schodów spiralnych wywołuje u części użytkowników skojarzenie z ich nietrwałością. W praktyce, mimo że poszczególne stopnie są drewniane, a całość konstrukcji wygląda bardzo subtelnie, rozwiązanie to w niczym nie ustępuje trwałością swoim konwencjonalnym odpowiednikom. Kluczem do jego stabilności jest wybór dobrego producenta oraz profesjonalny montaż.