Drewno to niezwykle wytrzymały i efektowny materiał, jednak by jego właściwości zostały zachowane przez długie lata, należy poddać go odpowiedniej ochronie. Osoby decydujące się na schody wykonane z drewna często zastanawiają się, czy do zabezpieczenia surowca użyć oleju, czy lakieru – są to najpopularniejsze środki stosowane w tym celu.
Jakie zalety i wady wynikają z zastosowania obu tych metod i na co się zdecydować, aby użytkowanie schodów okazało się przyjemne i bezproblemowe?
Schody drewniane lakierowane
Lakierowane schody to rozwiązanie, które wiąże się z wieloma korzyściami nie tylko pod względem wizualnym, ale także praktycznym. Do głównych zalet stosowania lakieru należą: łatwa konserwacja oraz ogromna odporność na zabrudzenia, a także łatwość ich usunięcia. Wybierając schody drewniane lakierowane, można postawić na jeden z trzech typów powłok: matową, półmatową lub półpołyskową. Niestety, lakierowanie schodów, jak każda metoda konserwacji, poza licznymi plusami posiada również minusy. Powierzchnia zabezpieczona lakierem może ulec zarysowaniu, co w przypadku tego środka jest niestety bardzo widoczne. W takiej sytuacji niezbędna okaże się renowacja całych schodów, ponieważ odnowienie jedynie zniszczonego fragmentu jest właściwie niewykonalne.
Schody drewniane olejowane
Alternatywę dla lakierowania drewna stanowią olejowane schody, które są bardzo często wybierane między innymi ze względu na mniej widoczne zarysowania powierzchni. W przypadku wyboru tego rozwiązania możliwa jest również częściowa renowacja poprzez usunięcie warstwy oleju papierem ściernym i ponowne zaolejowanie. Wiele osób ceni sobie tę metodę zabezpieczania drewna także ze względu na mniej śliską powłokę, niż w przypadku schodów lakierowanych. Do wad wynikających z olejowania drewna można natomiast zaliczyć konieczność częstej renowacji oraz łatwość zabrudzenia schodów (szczególnie na początku użytkowania, kiedy lakier nie zdążył jeszcze „wgryźć się” w surowiec).
ZAPYTAJ O OFERTĘ –> KONTAKT