Schody z drewna cieszą się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli domów oraz mieszkań wielopoziomowych. Nie powinno to nikogo dziwić – technologia obróbki drewna jest znana ludzkości od tysięcy lat. Przez ten czas wykorzystywano ten materiał do budowy domów, mostów i wielu innych elementów mniejszej lub większej architektury.
O ile od budowania większych obiektów z drewna dość często teraz się odchodzi, to schody drewniane nadal są elementem znajdującym się w większości domów. Dzieje się tak z kilku podstawowych powodów. Poniżej przedstawimy najważniejsze korzyści oraz zalety schodów wybudowanych z drewna.
Naturalne piękno
W wielu blokach z poprzedniej epoki zdecydowano się zastosować schody betonowe, co znacznie zmniejszało estetykę klatek. Schody drewniane posiadają niezmienne naturalne piękno, które trwa przez lata. Wystarczy odpowiednio je konserwować, aby prezentowały się znakomicie i nadawały otoczeniu przyjemną atmosferę.
Każde schody drewniane są inne – nie da się powtórzyć specyficznego usłojenia desek w kolejnym projekcie. Oczywiście można zagwarantować, że będzie to materiał najwyższej jakości o w miarę podobnym wyglądzie, ale zawsze kolejne schody będą się czymś różnić od poprzednich. Dzięki temu są niepowtarzalne, tym bardziej zyskując na swoich estetycznych właściwościach.
Różnorodny wybór gatunków
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drewna: dębowe, sosnowe, klon, jesion, buk, a także wiele gatunków egzotycznych. Przy wyborze warto kierować się właściwościami danego materiału, ale także jego wyglądem. Specjaliści projektujący nasze schody z pewnością będą w stanie przekazać wiele informacji na temat drewna, z którego będą zrobione. Są gatunki twarde, są też bardziej miękkie. Z innego drewna produkuje się schody na zewnątrz, a z innego eleganckie schody do domu.
Wybór rodzaju drewna to także istotna decyzja finansowa. Warto więc dobrze się przygotować do jej podjęcia, aby efekt spełnił nasze oczekiwania. Dodatkowo różne gatunki wymagają różnej konserwacji. Na pewno powinniśmy dowiedzieć się, jaka jest odporność na ścieranie danego drewna, zanim zdecydujemy się na finalny zakup.
Łatwość montażu i lekka konstrukcja
Ta zaleta być może jest nieco niedoceniania przez właścicieli domów i mieszkań, ale warto o niej wspomnieć. Schody drewniane można z powodzeniem zamontować na każdym etapie wykańczania budynku. Jest to o tyle istotne, że czasami na ich wykonanie decydujemy się nieco później. Bywa i tak, że kupujemy dom z rynku wtórnego i na którymś etapie remontu podejmujemy decyzję, że schody góra-dół będą wykonane z konkretnego gatunku drewna, ponieważ najlepiej pasuje on do nowego wnętrza.
Schody wykonane z drewna są też lżejsze od schodów betonowych, dzięki czemu nie obciążamy aż tak podłogi oraz stropu. Wpływa to zdecydowanie na obniżenie kosztów całej budowy, jeżeli stawiamy dom od początku.
Codzienny komfort użytkowania
Schody drewniane są ciepłe, co ma bardzo duży wpływ na wygodę ich użytkowania, zwłaszcza w miesiącach chłodniejszych. Wychodząc rano z sypialni, nie będziemy narażeni na nieprzyjemny chłód, który towarzyszyłby nam podczas chodzenia po betonowych, metalowych czy kamiennych stopniach.
Drewno to materiał, który daje także poczucie przytulności. Drewniane schody w domu od razu tworzą ciepłą atmosferę, dzięki czemu nawet goście będą mogli poczuć się jak u siebie.
Funkcjonalność na pierwszym miejscu
Ostatnia zaleta jest być może największą ze wszystkich. Schody wykonane z drewna można wykonać praktycznie w każdej przestrzeni. Jeżeli nie dysponujemy zbyt wielką ilością miejsca, możemy zdecydować się na schody kręcone. W większych domach standardem są schody dwu- lub kilkubiegowe. Dodatkowo drewno doskonale łączy się z innymi materiałami, takimi jak szkło czy metal, więc poręcze oraz elementy dekoracyjne można zaprojektować w naprawdę oryginalny sposób.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby schody drewniane wyglądały wspaniale zarówno w tradycyjnych wnętrzach, jak i w nowoczesnych: minimalistycznych czy industrialnych.