Teoretycznie schody można wykonać z dowolnego gatunku drewna, jednak w praktyce niektórych rodzajów lepiej unikać. Jakie drewno na schody wewnętrzne wybrać, a którego nie kupować? Podpowiadamy poniżej.
Polecane drewno na schody
Starannie zaprojektowane i wykonane schody mogą być ozdobą każdego domu. Należy jednak pamiętać, że ich zadaniem jest przede wszystkim pełnienie funkcji użytkowej. Aby mogły mu w pełni sprostać, powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia i wodę. Dlatego też drewno, z którego powstaną, musi charakteryzować się twardością, wytrzymałością i odpowiednim poziomem wilgotności.
Cechami tymi mogą poszczycić się gatunki drewna egzotycznego – mahoń, merbau, iroko, amazaque, sapeli, jatoba, orzech amerykański, wenge czy teak. Poza twardością, ich wielką zaletą są również wyjątkowo piękne barwy i odcienie. Ponadto w dobie współczesnego łatwego i szybkiego transportu, ceny zakupu i przewozu owych gatunków okazują się często zbliżone do odmian krajowych.
Do polecanych gatunków zalicza się również wiele drzew rodzimych. Szczególną popularnością i renomą cieszy się solidny dąb, ale również jesion, klon, akacja, cis czy świerk.
Aby zwiększyć wytrzymałość stopni, dobrze jest ponadto drewno na schody pomalować wysokiej jakości lakierem. Powinien on być odporny na ścieranie, a zarazem nie może być śliski.
Jakich gatunków unikać?
Mimo że prezentują się estetycznie, to zaleca się unikać drewna sosnowego i bukowego. Sosna jest bardzo miękka, natomiast buk cechuje się dużą skłonnością do odkształceń oraz wrażliwością na wilgoć.
Jak dobrać kolor drewna na schody?
Decydując się na schody z drewna, warto przemyśleć nie tylko jego gatunek, ale również kolor. Wykończenie schodów powinno być dostosowane do charakteru i stylu wnętrza. Zaleca się, by drewno na schody było dopasowane kolorystycznie do podłogi lub przeciwnie – może z nią kontrastować. Wybierając drugą metodę, dobrze jest, by stopnie schodów nawiązywały do któregoś z elementów domu. W ten sposób uniknie się wrażenia chaotyczności aranżacyjnej. Stopnie mogą więc mieć taką barwę jak np. drzwi, ramy okna czy jedna ze ścian.
Wybór drewna na wewnętrzne schody nie jest łatwym zadaniem. Mamy jednak nadzieję, że przedstawione wyżej porady pomogą skutecznie w wyborze.