W naszej firmie dokładamy wszelkich starań, aby finalna cena schodów danego rodzaju proponowana klientowi zawsze była bardzo korzystna względem ofert konkurencyjnych przedsiębiorstw. W praktyce jednak, koszty związane z ich projektem, produkcją i montażem są uzależnione od wielu różnych czynników, przez co prezentują się bardzo niejednolicie i nie da się stworzyć dla nich standardowego cennika. Zupełnie inną kwotę trzeba będzie zainwestować w proste schody ażurowe, a zupełnie inną w klasyczne, ozdabiane licznymi detalami schody zabiegowe o skomplikowanej konstrukcji.
Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa poglądowe informacje pozwalające na zorientowanie się w najważniejszych czynnikach, z których wynika końcowa cena schodów wewnętrznych.
Dobór schodów pod względem rodzaju konstrukcji to jedna z kluczowych kwestii koniecznych do rozważenia na etapie planowania całego przedsięwzięcia. Od tego, jaki przybiorą one kształt zależeć będzie zajmowana przez nie powierzchnia, stopień bezpieczeństwa ich użytkowania oraz poziom dopasowania do pozostałych elementów wnętrza. Jeśli dysponują Państwo niewielką przestrzenią problem ten niejako rozwiązuje się sam. W takich przypadkach trzeba postawić przede wszystkim na rozwiązanie, które uda się w sposób sensowny zmieścić w danym pomieszczeniu. Do wariantów ergonomicznych pod względem wykorzystania przestrzeni należą np. schody kręcone oraz zabiegowe.
Z drugiej strony przy doborze właściwej konstrukcji pod uwagę należy wziąć także to, kto docelowo będzie z niej korzystać. Dla rodziców z małymi dziećmi lub opiekunów osób starszych o wiele lepiej od schodów ażurowych sprawdzać się będą modele z podstopniami zwiększające bezpieczeństwo użytkowania. Za analizowanie pozostałych czynników związanych z cechami wymarzonych schodów, takimi jak styl i ceny polecamy brać się dopiero po rozważeniu aspektów opisanych powyżej.
Do rozwiązań relatywnie drogich zaliczyć należy m.in. schody wachlarzowe, charakteryzujące się skomplikowanym kształtem, wymuszającym zwykle konieczność gięcia drewna. Nieco lepiej prezentują się koszty drewnianych schodów półkowych osadzanych na specjalnych stalowych profilach umieszczonych w ścianie oraz niezwykle efektownych modeli dywanowych – pomimo że samonośne schody dywanowe wymagają dużej ilości drewna, ich konstrukcja jest na tyle nieskomplikowana, że w sposób znaczący obniża to wysokość generowanych kosztów. Mniej-więcej pośrodku przedziału cenowego plasują się z kolei schody belkowe, natomiast za najtańsze uchodzą konstrukcje w formie samych stopni i podstopni umieszczanych bezpośrednio na betonie.
Najtrudniejsze do zakwalifikowania do określonej grupy cenowej są policzkowe schody drewniane, ponieważ w ich przypadku finalne koszty uzależnia się od poziomu skomplikowania biegu oraz wielu indywidualnie dobieranych przez klienta czynników. Z jednej strony stwarza to problem z oszacowaniem ogólnej ceny, z drugiej jednak umożliwia Państwu wygodne dostosowywanie parametrów wyrobu do swoich możliwości finansowych.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę schodów jest oczywiście materiał. O ile na ich konstrukcję wewnętrzną przeznaczyć można niemal dowolne tworzywa, które spełniają wymogi wytrzymałościowe, o tyle surowce na stopnie i podstopnie muszą odznaczać się optymalną jakością oraz wysokimi walorami estetycznymi. Rodzime, polskie gatunki twardych drzew liściastych takie jak buk, jesion czy dąb posiadają ceny mocno do siebie zbliżone. Natomiast drewno egzotyczne w tym m.in. heban, jatoba, wenge czy mahoń może być już kilkukrotnie droższe. Tym samym wybierając np. schody jesionowe zamiast wariantów wykonanych z drzew niedostępnych w kraju, można zaoszczędzić nieco na kosztach materiału, nie tracąc przy tym na jakości wykonania.
W zależności od wysokości stropów poszczególnych kondygnacji budynku, preferencji klienta oraz ogólnej specyfiki miejsca montażu schodów, różnie będzie prezentować się liczba i szerokość ich stopni. Im więcej stopni oraz im większa szerokość biegu, tym większy koszt wykonania całej konstrukcji.
Balustrada stanowi w przypadku wielu schodów element nie tylko zdobniczy, ale również bezwzględnie konieczny w kontekście możliwości ich bezpiecznego użytkowania. Jak łatwo się domyślić koszt zależy od rodzaju i ilości materiałów koniecznych do jej wyprodukowania. Do relatywnie tanich rozwiązań należą balustrady metalowe oraz standardowe drewniane tralki. Nieco droższe jest klejone szkło i kuta stal, natomiast do wariantów najdroższych zalicza się rzeźbione drewno. Ceny detali ozdobnych zróżnicowane są na bardzo podobnej zasadzie – im więcej pracy i drogich materiałów będzie potrzebne do ich wytworzenia, tym wyższy będzie finalny koszt całego wyrobu.
Jeśli zainteresowała Państwa oferta schodów wewnętrznych przedstawiona przez firmę Domański i chcieliby Państwo otrzymać bezpłatną, spersonalizowaną wycenę, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami – biuro@domanski.com.pl.
Odpowiemy jak najszybciej.